Modul 3: Redskaber og metoder
Kursus for fagpersoner
Modul 7: Redskaber og metoder
Kursus for fagpersoner
Modulbeskrivelse
Dette modul handler om praksis. Vi fokuserer på, hvordan vi kan anvende den viden, vi har, i arbejdet med mennesker, der har været udsat for overgreb og med unge der har optrådt seksuelt bekymrende eller krænkende.
I det meste af min barndom har jeg været vred. Min mor og hendes kæreste havde mange skænderier og i skolen gik det også af helvedes til. Min pap-lillesøster og jeg var alt for meget alene, og det var også virkelig irriterende. En dag begyndte overgrebene bare – eller legene… det er først nu jeg rigtig forstå, hvorfor jeg gjorde det.
OBS: for deltagelse på dette modul, skal du have deltaget på mindst et af de foregående moduler.
Jo mere vi forstår om seksuelle overgrebsproblematikker, jo nemmere er det for os at vide, hvad vi skal stille op i en given sag. Dette modul handler om praksis. Hvordan kan vi anvende den viden, vi har, i arbejdet med mennesker, der har været udsat for overgreb og med unge der har optrådt seksuelt bekymrende eller krænkende.
Formål
At reducere effekten og senfølger af seksuelle overgreb. Og at forebygge at unge med seksuel overgrebsadfærd begår flere overgreb.
3 dage med inspiration til intervention. Vi arbejder blandt andet med:
- Inspiration til veje at gå, redskaber mv, når du arbejder med store børn, unge og voksne der har været udsat for seksuelle overgreb
- Øvelser i at hjælpe klienten med at gå fra oplevelsen af at være et passivt offer til et handlende subjekt.
- Hvad betyder det at bearbejde et traume.
- Hvordan reducerer vi PTSD som følge af seksuelle overgreb?
- Inspiration til veje at gå, redskaber mv, når du arbejder med store børn og unge med seksuelt bekymrende eller krænkende adfærd.
- Fiktive breve
- Coping-kort
- De 3 cirkler
- Introduktion af narrative og eksternaliserende samtaler i sager om seksuelle overgreb
- Introduktion til mediation imellem offer og krænker
Pris
3.600 kr
Studerende 20% rabat
Sted
Psykologerne ved Sankt Hans Torv
Sankt Hans Gade 19, 2200 KBH N
Hør hvad tidligere kursister fortæller
“Anne underviser på en levende og inspirerende måde i metoder og samtaleteknikker, som jeg uden tvivl vil bruge i mit arbejde fremover”
Bodil Staal, Pædagog
“Tak. Du giver mig 3 dage med spænding, udmatning, gribende undervisning. Uanset træthed får jeg energi og motivation tilbage. Jeg bliver ikke mæt. Jeg kommer tilbage”
Michael Skipper, Virksomhedskonsulent
“Hun har sit eget Anne-sprog, sine egne begreber, og en skøn blanding af noget, der er virkelig struktureret og samtidig improviseret. Metodisk er det narrative univers bare et enkelt af Annes mange veje at gå, og man er aldrig i tvivl om, at hun sætter rammen, og at man er i de bedst tænkelige hænder. Det er helt i særklasse.”
Rikke Veth, Terapeut og Familiebehandler
“Anne kan formidle så alle kan forstå. Jeg har fået så mange gode redskaber med mig”
Kristiana Islandi, Jordemoder